GALERIA DWA PLANY

Galeria DWA PLANY to nowatorski i wyjątkowy projekt. Miejsce stworzone z idei, której celem jest promowanie fotografii z naciskiem na niebanalną tematykę, problematykę współczesnego świata, kompozycję, walory wizualne oraz sugestywną formę i estetykę obrazu.

Starannie wybrane tematy, uznani twórcy, a przede wszystkim poruszane przez nich kwestie są podstawowym narzędziem pobudzającym w umysłach współczesnych odbiorców unikatową wrażliwość oraz zdolność świadomej percepcji otaczającego nas świata.

To pierwsze tego rodzaju miejsce w Rzeszowie, prowadzone przez organizację non-profit, otwarte na fotografię̨ oraz szeroko rozumiane sztuki wizualne. Projekt, którego obraz ma edukować, inspirować, łamać stereotypy i z pasją motywować do poszukiwania własnej, twórczej drogi.

https://www.facebook.com/dwaplanygallery/
https://www.instagram.com/galeriadwaplany/
http://dwaplany.com/
@dwaplanygallery
Tel. kont. 693 289 590


Szeptuchy - "The Whisperers" to kolejna wystawa fotografii w Galerii DWA PLANY, którą przygotowaliśmy specjalnie przy okazji największej imprezy kulturalnej w Rzeszowie - Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury startuje już za dwa tygodnie!

W kontekście tego wydarzenia chyba trudno o lepszy i ciekawszy temat, pokazujący tajemniczość i mistycyzm wyjątkowej społeczności z terenów pogranicza Polski i Białorusi, o której mówi się, że ma niezwykłą siłę uzdrawiania i wypędzania złych mocy ...

Autorem projektu oraz 25 wybranych na wystawę prac jest Kuba Kamiński, fotograf Polska Agencja Prasowa, European Photopress Agency oraz dziennika Rzeczpospolita. Laureat m. in. konkursu NPPA - National Press Photographers Association Best of Photojournalism, IPA Awards, nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Grand Press Photo 2015.

Wernisaż wystawy oraz spotkanie z Autorem: 22 czerwca (czwartek) o godzinie 19:00. Wystawa potrwa do 6 lipca.

O projekcie:

Szeptuchy to ludzie, którzy wierzą że posiadają dar od Boga, dający im moc uzdrawiania wszelkiego rodzaju chorób i fizycznego bólu. Twierdzą, że są w stanie rzucać zaklęcia i uroki dzięki którym uwalniają swoich bliźnich w potrzebie od wpływu złych mocy. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od sposobu, w jaki traktują swoich wierzących, szeptając specjalne modlitwy do uszu.

Szeptuchami są przede wszystkim starsze kobiety. Mieszkają w małych wioskach na Podlasiu we wschodniej części Polski, kilka kilometrów od granicy z Białorusią. Są w większości wyznawcami cerkwi prawosławnej, która jednak w sposób stanowczy i bardzo wyraźny odcina się od tego rodzaju praktyk. Mają swoich stałych "pacjentów", nie tylko z pobliskich wsi ale także z całej Polski, Białorusi, a nawet odległych zakątków świata. Od setek lat stanowią część lokalnej kultury pogranicza polsko - białoruskiego i Podlasia – krainy mistycyzmu i symboli, które dyktują specyficzny rytm życia swoich mieszkańców…

Wystawa jest częścią projektu Kultura po zmroku - Rzeszów 2017 organizowanego w ramach Festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Partnerzy wernisażu: Browar Rzemieślniczy Wojkówka, Pijalnia Piwa Browaru Wojkówka, DrukujToTu.pl
Partnerzy wystawy: Kultura w Rzeszowie, Rzeszów Stolica Innowacji, Kultura Dostępna, Estrada Rzeszowska
Patroni medialni: Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl, PoludniowaPolska.pl

Galeria Dwa Plany: Galeria Nowy Świat Rzeszów

<< Powrót