GALERIA DWA PLANY

Zapraszamy na kolejny wernisaż wystawy fotografii autorstwa Anna Bedyńska w Galeria DWA PLANY. Otwarcie wystawy będącej rezultatem absolutnie wyjątkowego projektu fotograficznego pt. WHITE POWER oraz spotkanie z Autorką już 26 października o 19:00. Wystawa potrwa do 26 listopada 2017.

Więcej info na:
http://dwaplany.com/anna-bedynska-white-power/

O projekcje:

WHITE POWER jest projektem dotyczącym szeroko pojętej odmienności. Uświadamia nam, że istnieje mnóstwo odsłon piękna

„Z okładek i stron magazynów spoglądają na nas twarze osób, które często zostały poddane wielogodzinnym zabiegom upiększania przez makijażystki i stylistyki, potem zdjęcia ulegają jeszcze"idealizacji" w komputerze. Właściwie nie wiadomo czym jest to, na co w efekcie końcowym spoglądamy. Ja chciałabym pokazać prawdziwe, szczere piękno” - tłumaczy Bedyńska.

Piękno, które nie zawsze wszyscy potrafią dostrzec. A przede wszystkim pokazać je osobom, które nie wierzą w siebie, we własną urodę. Na co dzień żyją na marginesie, w cieniu, a Bedyńska stawia ich właśnie "w świetle jupiterów", których na co dzień tak unikają, wyciąga ich z cienia, dosłownie i w przenośni.

Bohaterami wystawy, WHITE POWER, są albinosi. Nikt nie wie ilu ich jest w Polsce, nigdzie nie są zrzeszeni, często ukrywają się w domu. Ze względu na światłowstręt, ale również z powodu ostracyzmu jakiemu są poddawani. To choroba dotykająca 1:10 000, ale nie o chorobę tu chodzi, a o szeroko rozumianą odmienność! Wyjątkowość, piękno i unikatowość - co jest niczym znakiem szczególnym ludzi pozbawionych pigmentu. Postawieni przed obiektywem redefiniują pojecie piękna, które w rozumieniu powszechnym i codziennym eliminuje ich z rankingu najpiękniejszych, Bedyńska wykonuje woltę i wskazuje na ich szczególną wyjątkową urodę! Urodę, która często wynika nie tylko z fizyczności, ale z głębi duszy. Są biali i szczególni niczym BIAŁE KRUKI!

Zdjęcia w sposób wyjątkowo subtelny i estetyczny ukazują urodę ludzi pozbawionych pigmentu. Fotografie jawią nam się niczym abstrakcje graficzne, czy malarstwo nie z tej epoki.

Sylwetka Autorki:

Anna Bedyńska - Laureatka World Press Photo 2013, w tym roku po raz drugi odebrała nagrodę za zdjęcie roku Grand Press Photo. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiele lat pracowała jako fotoreporterka Gazety Wyborczej.

W swoich projektach wchodzi w świat biednych i uciemiężonych, chorych i niepełnosprawnych. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Była z aparatem przy porodach, jak również przy umierających. Tworzyła cykle: Rodzić po ludzku, Umierać po ludzku, czy Dzieciaki do domu. "Trudne" tematy to jej specjalność. Jej debiut filmowy „W Innym Świecie” podróżuje po europejskich festiwalach Praw Człowieka. W tej chwili mieszka i tworzy w Moskwie.

Wystawa WHITE POWER odbywa się w ramach projektu "PATRZ! SZEROKO - Spotkania z obrazem świata - Rzeszów Przemyś 2017. Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Partnerzy wernisażu: Browar Rzemieślniczy Wojkówka, Pijalnia Piwa Browaru Wojkówka, DrukujToTu.pl

Partnerzy wystawy: Galeria Nowy Świat, Podkarpackie, Rzeszów, Kultura w Rzeszowie Rzeszów Smart City

Patroni medialni: Polskie Radio Rzeszów, PoludniowaPolska.pl, Portal informacyjny nowiny24.pl, imprezy.rzeszow.pl

Galeria Dwa Plany: Galeria Nowy Świat Rzeszów

#galeriadwaplany #wystawafotografii #annabedynska #whitepower #docs #documentary #photography #exhibition #art #podkarpackie #rzeszow #stolicainnowacji #smartcity #culture

<< Powrót