GALERIA DWA PLANY

Wraz z Galeria Dwa Plany zapraszamy do odwiedzenia wystawy dwóch polskich fotografów: Tadeusza Rolke i Chrisa Niedenthala pt. Sąsiadka.

Pierwsza po wakacyjnej przerwie wystawa to wyjątkowe spotkanie z twórczością Tadeusza Rolke - artysty uznawanego za prekursora polskiego reportażu fotograficznego.

Wystawa potrwa do 9 października b.r. Wstęp wolny.

Sylwetka Autora:
https://dwaplany.com/tadeusz-rolke/

Sąsiadka - o projekcie:

„Sąsiadka”, wystawa dwóch polskich fotografów Tadeusza Rolke i Chrisa Niedenthala nie jest łatwa do zdefiniowania. Autorom udało się stworzyć dzieło w równym stopniu unikalne co nowatorskie. Pierwszy pokaz wystawy miał miejsce w 2001 roku w Zachęcie w Warszawie, w 60. rocznicę spalenia w stodole w Jedwabnem ludności żydowskiej przez sąsiadów pod okiem Niemców.

Wcześniejsze próby określenia tej artystycznej narracji jako fikcji fotograficznej, fotograficznego eseju lub fałszywego dokumentu, wydają się niezbyt trafne. Najbliższym tej formie kreacji jest chyba arystotelesowskie mimesis, czyli naśladowanie, odgrywanie, wcielanie się w rolę z pomocą sztuki. Autorzy cytując rzeczywistość poprzez mimesis uczestniczą w pewnej dwoistości fotografii, nadając swoim zdjęciom charakter zarówno dokumentalny, jaki metaforyczny.

Bohaterką wystawy jest kilkunastoletnia dziewczynka, którą fotografowie niejako „przyłapali” na codziennej krzątaninie w swojskim otoczeniu i bukolicznym krajobrazie. Tą dziewczynką jest Wietnamka. Na większości fotografii jawi się jako autentyczna postać z sąsiedztwa. Jednak w końcowych obrazach wystawy znika, zostają po niej tylko zgliszcza i cienie.

Miejsce nie ma szczególnego znaczenia dla twórczości, jednak w przypadku tej wystawy jest szalenie istotne. Przestrzeń w której rozgrywa się ta opowieść to są sztetl, czyli żydowskie miasteczka w Polsce i na Ukrainie tuż przed Holocaustem. Doskonałe kompozycje czarno-białych zdjęć wiodą widza ku przeszłości jeszcze tej nieodległej, jeszcze dotykalnej, w dodatku nie łatwej, bo dotyczącej losów Polaków, Żydów i Ukraińców. Projekt skupia się na problemie „obcego w naszym otoczeniu”.
(Tekst: Zdzisław Pacholski)

Galeria Dwa Plany: Galeria Nowy Świat Rzeszów

<< Powrót